Medycyna

Międzypokoleniowe skutki stresu traumatycznego

Chociaż bardziej solidne badania są niezbędne do udowodnienia związku między epigenetyką, traumą, wyższą śmiertelnością i złymi wynikami zdrowotnymi wśród Indian amerykańskich, Warne i Lajimodiere znaleźli w swoim artykule, że:

„Długa historia ludobójstwa i American Indian doświadczenie szkoły z internatem doprowadziła do wszechobecnego i nierozwiązane traumy historycznej i jego związane z biednych wyników zdrowia psychicznego.”

Międzypokoleniowe skutki stresu matczynego

Kolejne ogniwo w łańcuchu międzypokoleniowej traumy jest utrwalane przez stres ciążowyTrusted Source, który może być spowodowany między innymi trudnymi wydarzeniami życiowymi, depresją i lękiem, nierównością ekonomiczną, rasizmem i ubóstwem.

Stres doświadczany w ten sposób modyfikuje biologię rozwojową u potomstwa, zwiększając ryzyko wystąpienia u niego wszystkiego, od cukrzycy i chorób serca po otyłość, a także obniżając jego zdolność do bycia odpornym i dobrego radzenia sobie ze stresem. W dorosłym życiu mogą stwierdzić, że każdy stres potęguje psychiczny i fizyczny wpływ tego wczesnego stresu.

Warne i Lajimodiere dodają, że „[a]dverse adulthood doświadczenia, w tym ubóstwo, rasizm i nadużywanie substancji, prowadzą do depresji, niepokoju i złych wyników zdrowotnych. Te okoliczności społeczne mogą mieć wpływ na jakość umiejętności rodzicielskich dla następnego pokolenia, prowadząc do ciągłych międzypokoleniowych różnic zdrowotnych.”

’Aby dojść do sprawiedliwości, musimy przejść przez prawdę’

Podczas gdy refleksja nad historycznymi nierównościami jest niewygodna dla wielu osób, eksperci przedstawieni w tym artykule twierdzą, że należy to zrobić, aby zająć się różnicami zdrowotnymi i osiągnąć sprawiedliwość.

Jak powiedział sam dr Warne: „Jeśli mamy kiedykolwiek osiągnąć równość, musimy przejść przez prawdę, nawet jeśli jest ona nieprzyjemna. Nawet jeśli sprawia, że czujemy się niekomfortowo”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *