Poznaj tajemnice świata

img

Właściwości skorupy kontynentalnej i oceanicznej przedstawiono w tabeli 1.3. Zasadniczo kontynenty składają się z granitu (sial) o grubości około 20 km, z cienką warstwą skał osadowych; dno morskie składa się z warstwy materiału bazaltowego (sima) o grubości około 7 km. Znajduje się, że warstwa sima rozciąga się pod kontynentami.

Wnętrze Ziemi jest gorące, a ciepło geotermalne wypływa na powierzchnię. Energia dostarczana przez Słońce jest 5000 razy większa. Jakiekolwiek pierwotne ciepło Ziemi zostałoby utracone dawno temu, a nowoczesne ciepło wynika z rozpadu radioaktywnego. Pierwiastki promieniotwórcze są skoncentrowane w skałach kontynentalnych, więc zaskakujące jest toż, że ciepło z kontynentów i oceanów jest z grubsza takie samo. Niektórzy sądzą, że ciepło oceaniczne musi wynikać z płaszcza, ale ponieważ jest płaszcz pod kontynentami, inni wolą dynamiczne wyjaśnienie z komórkami konwekcyjnymi.

Badania sejsmiczne pokazują, że skorupa oceanu jest podzielna na trzy warstwy, a wiercenie ujawniło rodzaje skał z dwóch pierwszych. Tam, gdzie dno morskie zostało wrzucone na kontynent, znajdują się wyróżniające się skały zwane ofiolitami, które też mają trzy warstwy: górną warstwę z osadem morskim, lawą poduszkową i intruzami gabro. Znajduje się, że ophiolici ujawniają strukturę dna morskiego. Ich obecność na lądzie, zwykle przeobrażona, często wyznacza krawędź arkuszy oporowych lub terranów opisanych później.

Naprawdę niezwykłą rzeczą w skałach z dna morskiego jest ich wiek. Żadne dno morskie nie jest stare niż 200 milionów lat, a skały kontynentalne sięgają 3 800 milionów lat.

  • Jaką kartę zobaczyła Jaką kartę zobaczyła
  • moc spośród nas moc spośród nas
  • Sporo lat niniejszemu Sporo lat niniejszemu
  • Klaps dotąd podejmij Klaps dotąd podejmij
  • Mam dla Ciebie Mam dla Ciebie
Top